a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

which of reduces the risk of data exposure between containers on a cloud platform?
3) A large cheese pizza costs $11.99. A medium cheese pizza costs $8.99. How much do 2 large and 3 medium pizzas cost?
Which literary device is used in this poem?
Which equations have no solution? a. 3x-y=2, 9x-3y=6 b. 4x-7y+28=0, 5y-7x+9=0 c. 3x-5y-11=0, 6x-10y-7=0 d. None of these
who is father of india​
The solubility of o2 in water is 6.5mg/l at an atmospheric pressure of 1.0 atm and temperature of 40.0 c. calculate henrys law constant of o2 at 40c. the molar
FREE POINT'S FREE POINT'S FREE POINT'S
Calculate the area of a circle of radius 7cm. One sector of this circle has an area of 49.5cm^2 What is the angle at the centre of this?
Hello my beautiful world
if a student analyzes the sounds and syllables in a word, it is easier for the student to store the word in semantic memory. A. True B. False