zinatasadi
zinatasadi zinatasadi
  • 03-01-2023
  • Mathematics
contestada

3) A large cheese pizza costs $11.99. A medium cheese pizza costs $8.99. How much do 2 large and 3 medium pizzas cost?

Respuesta :

Ohara008 Ohara008
  • 03-01-2023

Answer:

$50.95

Step-by-step explanation:

2(11.99)+3(8.99)=50.95

Answer Link

Otras preguntas

Which tissue in the wall of the uterus is required for labor contractions?
What does the sunflower symbolize in William Blake's "Ah! Sunflower"? Ah! Sunflower by William Blake Ah, sunflower, weary of time, Who countest the steps of the
(3×7)+4=26 write a situation for this equation and draw a picture that goes with it
who is emily? what dose she look like? "the knight's tale"
Make up a multi-step equation that is true when x=8
Last 3 of the day :3 I am practicing for my Unit test in Algebra II....Wish me luck! P.S. Please show step by step explanations so I understand for my test :3
The travers are adding a new room to the house the room will be a cube with a volume of 6,859 cubic feet.they are going to put in hardwood floors,with cost $10
ANYTHING WOULD HELP (answer, how to set up, etc)
define Axis Company just bought a piece of land for $25,000. What a deal! The land next door was sold last month for $27,000. Axis immediately put the land back
What would be a good division equation that has a solution of -20?