rebeccatrentbu6156 rebeccatrentbu6156
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Madison and Tanisha went out to lunch. The bill came to $18.94. Madison knows that her lunch cost 9.72. How much did Tanisha's lunch cost?

Respuesta :

Muscardinus Muscardinus
  • 07-02-2021

Answer:

Tanisha's lunch cost $9.22.

Step-by-step explanation:

Given that,

Total bill = $18.94

Cost for Madison cost = $9.72

Total cost = Tanisha's lunch + Madison's lunch

18.94 = Tanisha's lunch + 9.72

Tanisha's lunch = 18.94 - 9.72

Tanisha's lunch = 9.22

So, Tanisha's lunch cost $9.22.

Answer Link

Otras preguntas

Grapes cost $1.55 per pound. What equation is used to find c the total cost of p pounds of grapes?
What type of energy is present in visible light? (3 points) Radiant energy Nuclear energy Potential energy Kinetic energy
Simplfy -6 + 1/3x -7 - 1/6x
what are complex tissues in plants?explain their function
(Please answer ASAP) Describe in your own words A.) what does Inert mean? B.) why are noble gases Inert (include an explanation of atomic structure and ele
help easy for you but not for me!
How did the mercantilist system encourage the growth of European colonization of the Americas? a.europe established colonies to provide economic benifits to eur
Geometry help ASAP!!!
The monthly budget for the front of the house is $2,000. You spent 14% of the budget on fresh flowers. How much did you spend on fresh flowers?
Solve the equation and Show the steps in your solution.