jessies30 jessies30
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Grapes cost $1.55 per pound. What equation is used to find c the total cost of p pounds of grapes?

Respuesta :

nika001
nika001 nika001
  • 04-01-2019
C=$1.55p

Is this what you need?
Hope this helps and hope you have a great day
Answer Link

Otras preguntas

Jon divides 525 by 7. His answer is 75. What is the BEST way to check Jon's answer? A) 75 x 7 B) 75 ÷ 525 C) 525 ÷ 75 D) 525 x 7
Write as a decimal. Tell whether the decimal terminates of repeats. 1/6
During the 1950’s and 1960’s which of the following is true regarding the U S economy? A. Average annual incomes decreased. B. Average annual incomes remained t
If a strip is 10 times as big as the unit and the mat is 100 times as big as the strip, how many times is the mat bigger as the unit?
if a right triangle has on leg measuring 27 and another measuring 22 what is the length of the hypotenuse??
Point A is on a line that has a slope of 3. Which of these could be the coordinates of another point on the line?
which part of english society was completely exempted from restrictions under the magna carta ?
six times a number decreased by ten is eight. find the number
7. and 8. (ignore these numbers)Please answer correctly for brainly
In August Emily’s clothing store sold 460 shirts with the ration of short sleeve to long sleeve being 3:7. How many short sleeve shirts where sold?