awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

Pilgrim progress is about a man
What is the similarity ratio of the smaller to the larger similar cones? Enter your answer as a:b
does the lateral area in a prism include the base?
To the nearest tenth, what is the area of a circle whose radius is 2.2 feet? Use 3.14 for pie.
Given log4(3) =0.7925 and log4(5) =1.1610, use log properties to find log4(240).
How can government stimulate economy?
I have to use the distributive property to rewrite each algebraic ezxpression i need answers please?1?1 3 (× + 1) =____?, 5(× + 8) =____?, 4 (× + 6) =___?
find the greatest common factor 9x^2a + 9xa^2
In less than one hundred words, explain how yuchin has “ruined” the internet for the narrator. Use at least two examples from the story to support your answer.
A square has an area of 64 square units.A cube has a volume of 64 cubic units, What is the difference in the side length of the square and the length of one edg