vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

When originally purchased, a vehicle costing $24,120 had an estimated useful life of 8 and an estimated salvage value of $2,200. after 4 years of straight-line
After presenting groups of research participants with words like thread, eye, pin, syringe, sewing, sharp, and thimble, a memory researcher asks the participant
How do you solve 18b2c-12ab3+30ab?
To find records for employees whose salary is greater than $60,000 and whose gender is female, use the ____.
Draw a lewis structure for hnc and assign the non-zero formal charges to each atom. draw the lewis structures with the formal charges minimized.
What was an argument used to try to justify slavery?
Read the passage from “I Know Why the Caged Bird Sings.” Mrs. Flowers had known that I would be embarrassed and that was even worse. I picked up the groceries a
Help please usatestprep
Andrew has two part time jobs. One pays $6 per hour and the other pays $10 per hour. He wants to make $366 per week. Write an equation in standard form that des
Who are the acadians and why are they significant to north american british colonial history?