chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

If protective import-restricting tariffs are imposed by a country, in the majority of cases that nation's consumers end up consuming more of the good than they
Please help What value of x is in the solution set of 8x-6>12+2x? O-1 O0
The probability that a women likes the color blue is 10%. The probability of being a women is 40%.What is the probability that a person likes the color blue giv
Which organisms can be found at the first, or lowest, trophic level? A.herbivores B.carnivores C.heterotrophs D.autotrophs..
I need it step by step please​
Britain passed many of their laws, or acts, before the revolution to
please urgent please beg
The area of a rectangle can be found by multiplying the length times the width. Which of the following is an algebraic representation of this? 3LW L + W LW 3L +
The correct range for the function ƒ(x) = x − 9 if the domain is (3, -3, 0) is:
Find the sum of the geometric series. /3-3/2+3|3/4-9/8+...