dezariaspencer
dezariaspencer dezariaspencer
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

A box of 24 chocolate truffles cost $28.50 and individual truffle cost $1.50 how much do you save by purchasing a box of 24

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 01-03-2018

[tex]1.50 \times 24 = 36 \\ 36 - 28.50 = 7.5[/tex]
you save $7.50
Answer Link
KaitlynGarrison KaitlynGarrison
  • 01-03-2018
You would save exactly 7 dollars and 5 cents because if you do 1.50 x 24 in a whole box it would 36 dollars and if you subtract that from 28.50 you would get 7 dollars and 5 cents. 
Answer Link

Otras preguntas

SDUURDU5. In what century did Columbus and Vasco da Gama explored the world?​
How do intracellular communication and intercellular communication differ? Intracellular communication occurs between two cells. Intercellular communication inv
the modern term Hertz means
What is the escape velocity from a planet with a mass that is 10.8% Earths mass and a size that is 53% Earths radial size?
Where did imperialism happen
What role did Abraham play in the early Jewish history?
Travelling 900 km by rail costs Rs. 280. What would be the fare journey of 360 km when a person travels by the same class?
3.18 lbs peaches at $.99 and 1.35 lbs at $1.09 and 1.98 lbs at $1.19. How much is the bill
what is an lambic foot?
2) Analysis: What are the advantages of a bicameral (two houses/governing bodies) structure of Congress proposed by the Constitution as opposed to the unicamera