winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

I don’t understand!!!!!
find the side length of AC
xsquared minus 6x =0
Two or more items are omitted in each of the following tabulations of income statement data. Fill in the amounts that are missing.
Mehlania is previewing a text. She noticed that one of the headers of the text is "Monuments in New York City.” What would the paragraphs following this heading
True or False? Please help!!
Astronomy question i need help cause i never to space and i have to imagine if i was and I'll also mark Brainiest for best answer help me plz
Which ordered pair describes a point with location in the second quadrant? A. (-6, -5) B. (-6, 5) C. (6, 5) D. (6, -5)
In nuclear fission reactions, what causes the atom's nucleus to become unstable
did the house make all the bad at all about that​