23hardinc 23hardinc
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3\4lbs of candy cost $20.25, how much would 1 lb of candy cost

Respuesta :

ogang0522 ogang0522
  • 02-01-2018
3 3/4 =3.75
20.25 divide 3.75 = 5.4
one pound of candy costs 5.40
Answer Link

Otras preguntas

How many valence electrons are in Tc
If you find a rock that is 1.25 billion years old, what should be the ratio of the daughter to parent?
State governments have the power to
Find x-intercept and y-intercept of 4x-7y=10
The grand canyon is approximately 2^9 km long. Mariner Valley is a canyon on mars that is approximately 2^12 km long. About how many times longer is Mariner val
Mr. williams expects to retire in 30 years and would like to accumulate $1 million in his pension fund. if the annual interest rate is 12% apr, how much should
A number of antiepileptic medications work to increase _____, as low levels are linked to seizures, tremors, and insomnia.
You buy a lottery ticket to a lottery that costs $10 per ticket. There are only 100 tickets available to be sold in this lottery. In this lottery there are one
(1) Earth's crust is made up of relatively rigid plates that ride atop Earth's hot, semiliquid mantle. (2) The plates are called tectonic because they're in con
What section of Cornell notes would you record leveled questions?