alicia7727 alicia7727
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice cost 79cents and 32oz package of white rice costs $3.49 which package is a better deal

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2017

0.79 / 16 oz = 0.049 ( price for 1 oz of brown rice)


3.49 / 32 = 0.109 ( price for 1 oz of white rice)

 the price per oz of brown rice is cheaper then 1 oz of white rice so the brown rice is the better deal


Answer Link

Otras preguntas

A painter painted about half a room in half a day. Coley estimated that the painter would paint 7 rooms in 7 days. is coley's estimate reasonable?
I need help is it A B C or d
what are the two reasons why the Alien and Sedition Acts should be nullified?
What are the strengths and weaknesses about the confederate involvement in the civil war?
Find 5/6 of 15. Express your answer in simplest form.
please help! i don't understand
In the expression, 7 4 x 3, you should multiply the 3 and the 4 first.
Caleb works on commission as a car salesman. Today he sold a car that cost $12,000 and received a $240 commission. What percent of his sale is Caleb's commissi
"Pure imagination," said Rainsford. "One superstitious sailor can taint the whole ship's company with his fear." What does this line of dialogue reveal about R
What is the best reason why the french and indian war led to american revolution?