maxineodom2003ovxge6 maxineodom2003ovxge6
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Jacob, Kylie, and Manuel each bought a sandwich and drink. The total bill to $21, and each drink cost $2. Of each sandwich cost the same amount, what is the cost of one sandwich?

Respuesta :

Zachary101234
Zachary101234 Zachary101234
  • 02-10-2017
We know that each drink costs 2 dollars. and there is 3 people. 2*3=6  
21-6=15 

15/3 = 5

1 sandwich costs 5 dollars! (thats a lot) 
Hope this helps you
Answer Link
Slothicorn13
Slothicorn13 Slothicorn13
  • 02-10-2017
1 sandwhich : $5
Cause the 3 drinks that equals $6 and $21 - $6 = 15 and 15\3 people is 5
Answer Link

Otras preguntas

Determine the poh of a 0.348 m ba(oh)2 solution at 25°c.
Suppose that 10 < n < 11. A possible value for n is A) 100 B) 120 C) 130 D) 140
_____ drives water skywards
What is the percent of hydrogen peroxide in the solution when 5.02g of H2O2 solution reacts to produce 0.153g of H2O2? 2H2O2 (l) → 2H2O (l) + O2 (g)
what literacy device use in this passage" They pressed the rice into balls in their fists, squeezing until the bright red palm oil ran down their forearms and d
I need help with this
1/3 * 2 3 / 4 using distributive property
what was salutary neglect? how did this relate to the pilgrims and king George?
plz help me..........
. How might the axis have been benefited by gaining control of Great Britain by 1942?