ambertingen5382 ambertingen5382
  • 02-10-2017
  • Business
contestada

A grocery store sells grapes for 1.99 per pound you buy 2.34 pounds of the grapes how much do you pay

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-10-2017
The answer to this question would be: $4.66

In this question, the grapes price is $1.99 per pound and you try to buy 2.34 pounds of grapes. Then you need to multiply the price with the weight of grapes. The calculation would be:

total price= price per pound * grapes weight(in pounds)
total price= $1.99/ pound * 2.34 pounds= $4.66
Answer Link

Otras preguntas

Which of these two genera has the most prominent mucilaginous sheath?
best way to dry a food thermometer
The perimeter of a rectangular pig pen is 310 ft. The length is 15 ft greater than the width. Find the width
what sectional dispute did president andrew jackson counter with the threat of war
Does this table represent a function?
What is the perimeter of △LMN? A. 8 units B. 9 units C. 6 + √10 units D. 8 + √10 units
Does knowing the distance between two objects give you enough information to locate the objects
3(q-5)=2(q+5) how do I figure this out?
three fourths of the voters supported the bond measure .if there were 8000 voters,how many supported the bond measure.
Among the leading cause of death for young adults (25–44 years old), trailing only accidents are