sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

please help !!! idk how to do this
basic question for fun . HOW TO FIGHT WITH TYPES OF VIRUS IN THE WORLD AND HOW GET RID FROM IT EXAMPLES: CORONA VIRUS, INFLUENZA, TYPHOID, HEPHATITISAND CHLOREA
How can artificial intelligence be used in learning science?
n/6=9/3? i dont what this is can someone please help me!!!!
An object of mass 25kg is at rest. What is its momentum ?
Gilberto Company currently manufactures 65,000 units per year of one of its crucial parts. Variable costs are $1.95 per unit, fixed costs related to making this
Which graph represents 7x+2y< 8
A spray irrigation system waters a section of a farmer’s field. If the water shoots a distance of 85 feet, what is the area that is watered as the sprinkler rot
Can you help me please?
(Please help will give brainliest) Which scenario goes with the vocabulary word cubrir? María tiene picor de la piel. Gustavo estornuda mucho. Laura necesita ir