osewaiyabo osewaiyabo
  • 04-03-2024
  • Mathematics
contestada

What is the cost of 2 1/2kgof tomatoes at #1. 50 per kg

Respuesta :

melissacraig016 melissacraig016
  • 04-03-2024

Answer: £3.75

Step-by-step explanation:

Ok so 2 and 1/2 equals 2.5 kg.

£1.50x 2= £3

0.5x £1.50= £0.75

£3+ 75p= £3.75

Answer Link

Otras preguntas

Timmy traveled to Singapore in the summer he exchanged some american dollars for syngapore dollars$4 in us is about $5 in syngapore what is the unit rate of a s
In what ways does human activity affect the carbon cycle?
Which group did not share the prosperity of the late 1800s
What was the famed highway that carries passengers from Chicago to California
write an equation of the line that passes through (8, -12) and is parallel to the line 3x + 4y=4
What is a brief description of a mastaba
3. The themes of prejudice, ignorance, and innocence work their way into both of the plots of the story. Explain how they do this. So far that's my answer, but
what the imaginary line that passes through the north and south poles
answer these question for me please
Jake earned $430 in interest on a $2500 investment after 18 months. What was the annual interest rate? (round to the nearest whole percent)