giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

Lena bought 10 pounds of potatoes for $5.50 write the cost as cents per pound

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
10 pounds of potatoes for $5.50
one pound = $5.50 / 10 = $0.55

answer

it cost 55 cents per pound
Answer Link
cartersanders cartersanders
  • 02-08-2017
Just set the proportional problem up with the total cost over the total pound 
Answer Link

Otras preguntas

help both a and b please explain how to do it that would help me out a lot so please help me with it​
PLEASE HELP I NEED TO PASS MATH!
PLEASE!!!!!! HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Part A: The Sun produces 3.9 ⋅ 1033 ergs of radiant energy per second. How many ergs of radiant energy does the Sun pro
What is the y-intercept ??? Please show step by step!!
What types of evidence does the author present in this passage? select three options. Anecdotal evidence in the form of a personal story about finding a job log
The box plots show the average monthly high temperatures in degrees Fahrenheit for the cities of Las Vegas, Nevada, and Juneau, Alaska. Average Monthly High Tem
The mature cells that live in cartilage and maintain the matrix around them are.
any anime reccomendations’?
If the dot product of two nonzero vector v1 and v2 is zero, what dose this tell us
4. What is the measure of the missing angle? Х 62° OX= 62° O x = 118 O x = 28° O x= 33°