javierarechigaou1hmz javierarechigaou1hmz
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

Two pounds of peaches cost $4.20. How much will five pounds cost?

Respuesta :

irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
Set up multiplication of ratios so that they cancel out units that you do not need in your final answer...

5lb($4.20/2lb)=$10.50
Answer Link
choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
2 pounds of peaches cost $4.20
5 pounds of peaches cost $??

5 x 4.20 / 2 = 10.5

answer

five pounds will cost  $10.50
Answer Link

Otras preguntas

Which verb agrees with its subject? __________ you mean the famous showman? A. Does B. Doesn't C. Do D. Does not
The governor presides over the legislature. True False
What is the mass of potassium chloride when 6.75g of potassium reactants with an excess of chlorine gas the balanced chemical equation
how to factor 27 - 9x + 15y
1. When looking up the meaning of the word integrity in the dictionary, it would be found before which of the following words? A. Inspection B. Income C. Inside
Define the terms euthanasia and physiognomy, and explain how Victorian people likely felt about these practices.
what type of vascular tissue brings water up to plant
1 roller - skate has 4 wheels. how may wheels are there altogether if there was 236 pairs of roller - skates
Which modernist viewpoint is reflected in the poem "Night"?
PLEASE HELP,what's the answer