barbie312
barbie312 barbie312
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

Manuel bought 17 pounds of flour for $7. How many dollars did he spend per pound?

Manuel bought 17 pounds of flour for 7 How many dollars did he spend per pound class=

Respuesta :

jakeclauss17 jakeclauss17
  • 03-05-2017
.41 dollars a pound
.25 dollars an hour
Answer Link

Otras preguntas

Abraham Lincoln stated in 1858, "I am not nor ever have been in favor of bringing about in anyway the social and political equality of the white and black races
What is the recursive rule for this geometric sequence? 1/2,−2,8,−32,... a1=−1/2;an=4⋅an−1 a1=1/2;an=−4⋅an−1 a1=1/2;an=2⋅an−1 a1=−4;an=12⋅an−1
Discuss some of the early school-based attempts to prevent substance abuse and why they were abandoned.
How did the Ottoman and Safavid empires differ? A. The Ottomans enjoyed a golden age of culture, and the Safavids did not. B. The Ottomans followed Sunni Islam,
Will partial budgets ever contain some fixed ownership costs
PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
If Wayne bought 5 liters of gas for his lawnmower for $5.45, how much would he have to pay to fill his car with 48 liters of gas?
_____ consists of a person's characteristic patterns of behaving, thinking, and feeling. a.emotion b.personality c.an external locus of control d.motivation 2.
Rowan has $50 in a savings jar and is putting in $5 every week. 000 He wants to buy shoes worth no more than $250.
if your brakes suddenly give out what should you do