Bearclaws72
Bearclaws72 Bearclaws72
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 4 pretzels is $6.72. What is the cost of each pretzel?

Respuesta :

anaguzman
anaguzman anaguzman
  • 03-03-2017
each pretzel costs $1.68
Answer Link
SyntaxError
SyntaxError SyntaxError
  • 03-03-2017
You will divide 6.72 by 4

[tex]\frac{6.72}{4} = 1.68 [/tex]

the cost of each pretzel is $1.68

Not bad!
Answer Link

Otras preguntas

You open a small business with an intial investment of $90,000. The weekly running costs for the business are $7800. the weekly revenue (income) from your busin
Angles and Degree Measure Prompt An air traffic controller tells the pilot of an airplane flying due east to turn the plane so that it has a heading of 120 degr
K' (-2.5, -0.5) is the imagine of P after a dilation centered at the origin with a scale factor of 1/4. What are the coordinates of K?
The best type of graph to use when comparing how one variable effects another bar graph line raph pie chart all of the above
We find specific information by noting _____.
ayuda por favor por favor​
On Monday, Sam's Pizza sold 40 large pizzas, 57 mediums, and 35 smalls. A large pizza costs $12. Medium pizzas are $10 each, and small pizzas are $9 each. How m
Located on the Ogeechee River, what city became Georgia's capital in 1796? Savannah Louisville Atlanta Augusta it’s Louisville btw
Can y'all help me with my math problem please
find height thanks IIIIIIIIIIIII