piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

Why did populations soar between 1800 and 1900?
What does imagery mean
2 friends want to equally share 4/3 feet of rope.What length of rope should ea friend get?
The distance of a wave crest from its resting. position is its. out of A. Wavelength B. Amplitude C. Height
2 friends want to equally share 4/3 feet of rope.What length of rope should ea friend get?
sophia has 3 pink tulips and 3 white tulips. what fraction of sophias tulips are pink
What does imagery mean
The decline in medieval trade was caused by
water in a pan over a radiator evaporates much faster than a water pan in a table ???? i need help ppl
water in a pan over a radiator evaporates much faster than a water pan in a table ???? i need help ppl