ms6ciazahKeny ms6ciazahKeny
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 20 pounds of seed cost $35, how much would 28 pounds cost at the same rate?:

Respuesta :

litzygzz00
litzygzz00 litzygzz00
  • 01-03-2017
Its 15.99 or 16 rounded
Answer Link
ben0126
ben0126 ben0126
  • 01-03-2017
the answer is $49 because 28 divided by 20 is 1.4 so i multiplied 35 by 1.4 to get $49. i don't recommend you do it this way but works for me. ask your teacher what the formula to do problems like this in the future.
Answer Link

Otras preguntas

Someone please helpp me quick awarding brainliest
what is the difference between hatcheries and fisheries
find the value of the x in the isoscelies triangle shown below.
What ancient principles can be found in American government today
help me!! show work pls
The following are Sheridan Corp.'s comparative balance sheet accounts at December 31, 2017, and 2016, with a column showing the increase (decrease) from 2016 to
2. Kate's family saved 2,573 pennies last year. Zoe's family saved 3 times as many. How many pennies did Zoe's family save last year? A 8,519 B 7.729 C 7.719 D
If u could help that would be great
Brandon wants to buy a shirt that originally costs $P. He recieved a 15% discount on the original cost, so he paid a discounted price of $R. This can be represe
Simplif: the expression​