EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of x in 15x-10= 20
What is the product of (x+1) and (2x^2+3x-1)?
which expression is equivalent to x^4-y^4?
solve for x: 2x^2+4x-16+=0
Identify the turning point of the function f(x)=x^2-2x+8 by writing its equation in vertex form. Show work
What is the product of (x+1) and (2x^2+3x-1)?
Which substance will combine with oxygen gas to produce a greenhouse gas? a. Na b. S c. H₂ d. Ne e. C
What is the size and shape of a super volcano?
1,352 pounds is what fraction short of a ton? A) 169/250             B) 77/100               C)13/20             D140/223
What is the product of (x+1) and (2x^2+3x-1)?