27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

What does the line y=3x-7 look like?
Multiply. (–2.1) ∙ (–1.4) A. –3.5 B. –2.94 C. 2.94 D. 3.5
1, the difference between 42 and 19 2,100 decreased by 77 3 ,30 more than 20 plz answer all of above
Monica has a triangular piece of fabric the height of the triangle is 15 inches and the triangles base is 6 inches Monica says that the area of the fabric is 90
find the length and width of a rectangle that has the given area and a maximum area. Perimeter: 80 meters
Which of these caused the United States to become involved in World War I? A) the German invasion of Poland B) repeated violation of treaties by Japan C) enemy
is 3/10 greater than 1/2
Help!!!! Add. 7 2/15+ 5 2/3+ 9 13/15 A.21 2/3 B.20 2/3 C.22 2/3 D.21 10/15
what is the equation of the line that goes through (1,3) and (5,12) ?
Which of the following statements most accurately describes the economy that exists in Hong Kong? It is a command economy controlled by the Chinese government.