agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

Define element and compound. explain the difference between an element and a compound.
Please help me with this Analogy! Fat is to eating as elected is to A. run. B. politician. C. office. D. senator.
Can someone write six sentences in French to describe what you or other people did yesterday or last week. Use the passé composé with être verbs you have learne
If Ivan flexes his stomach muscles without moving them for 30 seconds, he is performing an _____. A.exercise specificity drill B.overload exercise C.isometric
16-2b=b+7 solve equation
simplify 4 to the power of 7 multiplied by 9 to the power of 7. A.13 to the power of 14. B.13 to the power of 7. C.36 to the power of 7. D.36 to the power of 14
Conception occurs when a male’s sperm implants into a female’s egg
What error in the election of 1800 proved the original system of the presidential electors to be flawed? A. The electors mistakenly elected Aaron Burr. B. Al
Why did the U.S. government establish the Dawes Act?
Sasha has some pennies, nickels, and dimes in her pocket. The number of coins is 16. The expression 0.01p+0.05n+0.10d represents the value of the coins, which