rosaliekiscade5954 rosaliekiscade5954
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

If 4 pairs of socks costs $10. 00, how many pairs of socks can be purchased for $22. 50?.

Respuesta :

unknownidentitygamer unknownidentitygamer
  • 04-03-2022
9 pairs.

If 4 pairs of socks cost $10.00 and you have $22.50 to spend then you can buy 9 pairs of socks leaving you with $0.00 left over.
Each pair of socks cost $2.50.
Answer Link

Otras preguntas

Describe the cartoon's message about early agrarian societies
620 + 107 round estimate the sum
the house of representative has special power
In the late 1800s, experiments using cathode ray tubes led to the discovery of the (1) electron 3. positron (2) neutron 4. proton
unit rate $7.95 for 5 pounds
Which defines oligarchy? a. rule by the citizens b. rule by a monarch c. rule by a small group d. rule by a congress
According to philosophers such as Hobbes Locke and Rousseau why are people willing to enter into a social contact?
6,173,253 in expanded form
Subtract. 3 – (–18) a. –21 b. –15 c. 15 d. 21
The scientific theory that describes the beginning of the universe is called the a. Expanding universe theory b. Contracting universe theory c. big bang theor