shoto67 shoto67
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

b) A soft-serve ice cream shop charges $0.70 per ounce of ice cream. Ms. Evans bought 3.5 ounces.
How much did she spend?

Respuesta :

romogrady09 romogrady09
  • 04-03-2022

Answer:

2.45

Step-by-step explanation:

0.7 times 3.5 = 2.45

Answer Link

Otras preguntas

The function f(x) is shown in this graph. The function g(x) = -6x + 3. -5 Compare the slopes and y-intercepts.
1.I don't know anyone in this class ->I wish 2.The dictionary is very expensive ->I wish 3.It's a pity that my room is too small! ->I wish 4.she isn't
Here is a rectangle. A (-3,0) D(-2,-3) B (3,2) C (4,-1) What is CD unit number?
please evaluate the equation​
A 4-year-old child has been on an oral antibiotic for 7 days. She still has the same symptoms as when she started taking the antibiotic. Her mother calls the ph
True or false the sentence who should we select as our temerory chairman? is grammatically correct
Can someone help me please and thxxx
Compute the length of sides AB, AC.
Find y please help !!!
find the value of x a) 5 b) 35 c) 3 d) 7