ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

How many three-digit numbers greater than 200 can be formed from the digits 1, 2, 6, 7, and 9, if the digits can be repeated? Please help if anyone can !! :) 12
According to the Rational Root Theorem, the following are potential roots of f(x) = 60x2 – 57x – 18. -6/5, -1/4, 3, 6 Which is an actual root of f(x)?
How to solve this binomial: (-x+9)(-x+7)
45% of what equals 90
The Gleason family has a monthly budget of $4,500. Mr. Gleason has a full time job and takes home $900 each week. Mrs. Gleason works part time and brings home $
what factors determine a plane
Given the piecewise function shown below, select all of the statements that are true. f(x)= {-3x, x<0; 4,x=0; x^2, x>0} A. f(3)=9 B. f(4)=0 C. f(2)=4 D. f
which activity helps develop muscular endurance
The atomic number of gold (au) is 79, and the atom has a mass number of 197. how many neutrons are present in the atom of gold?
Which compound is a metabolic intermediate of the light-independent reactions in photosynthesis?