goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

Given that ΔABC and ΔA'B'C' are similar right triangles that share the same slope, m, on the coordinate plane. Find the equation in the form y = mx that represe
B = 80°, b = 4, a = 24 Solve each triangle
What are the domain and range of f(x) = 2|x - 4|?
Why do you think some colleges refused to accept women in the late 19th century?​
what two things will affect size of the electric force between two objects?​
Government owes us defense against criminals a. thomas hobbes b. john locke c. both john locke and thomas hobbes d.thomas jefferson
The CPI (consumer price index) measures ________________ and ________________. a) rising and falling prices of goods, but not services; provides a 10-year compa
The distribution of annual profit at a chain of stores was approximately normal with mean μ = $66,000, standard deviation σ = $22,000. The stores with profits i
the process of perception occurs in three continuous stages that blend into one another true or false
3. From what source does Congress get its investigative powers? O They were given to Congress by the executive branch. O They were given to Congress in a Suprem