Allizon
Allizon Allizon
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Melanie brought a soft drink for four dollars and six candy bars. she spent a total of twenty-eight dollars. how much did each candy bar cost?
please show work and answer.

Respuesta :

phatbussy1
phatbussy1 phatbussy1
  • 01-03-2022
Each candy bar cost $4 bcs 24:6=4
Answer Link

Otras preguntas

If a speaker made a grammatical error in the sentence "I saw one children", how would you transcribe it?
Find the area of this triangle. 7 19° 12 ? ] square units Round to the nearest tenth.
Can you please help me ?​
what element is chemically similar to Krypton?
explain the law of law superposition
please help. thank you!Find an interesting chemical reaction. It can be a simple one but please have some facts and info about it. Thank you!​ ​
the annual rent of a house is RS. 9600 Find the property text due in the owner at the rate of 15 percent per annum
which one do you prefer online or face to face classes?​
Make a table of values for f(x) after the given translation 3 units up
Show that the equation x^3+4x=6 has a solution between 1.1 and 1.2 plz I need help my dudes I have no clue what I’m doing