ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

—¿Dicen Uds. la verdad? —Sí, siempre la _____. B. decimos C. dice D. digo
what is the value of x in the equation –2.4x = 8.4?
which version of ip offers users nearly limitless ip addresses
Which of the following will not conduct an electrical current? a. pure water b. tap water c. aquarium water d. ocean water
unlike the monarchy in a feudal system, the wealthy and powerful citizens who controlled italian city-states were more focused ona.the overall well-being of its
Arrange this 10 scrambled words:E v b n o l o n d eClue:1: If u love someone , you'll never forget this word...
If the government wants to jump-start the economy resulting in more consumer spending, it will raise taxes. true or false?
what did most americans understand before their country entered world war i? that the war would not last long that the war would cost american lives that the wa
What is produced from the third stage of cellular respiration, the electron transport chain?
when did the us enter world war 1?