hgri5769
hgri5769 hgri5769
  • 03-02-2022
  • Mathematics
contestada

ez20 chaarecter long

ez20 chaarecter long class=

Respuesta :

fieryanswererft
fieryanswererft fieryanswererft
  • 03-02-2022

Answer:

24 oz has the lowest cost per ounce.

Step-by-step explanation:

12 oz ---> $2.49

1 oz --> $2.49/12

1 oz --> $0.2075

14 oz --> $3.15

1 oz --> $3.15/14

1 oz --> $0.225

20 oz --> $5

1 oz --> $5/20

1 oz --> $0.25

24 oz --> $4.56

1 oz --> $4.56/24

1 oz --> $0.19  ..........this is the lowest cost per ounce

36 oz --> $7.2

1 oz --> $7.2/36

1 oz --> $0.2

Answer Link

Otras preguntas

what are mnemonic devices
According to the declaration of independence, what are the three most basic rights?
A factory produces bottled water at a rate of 2,000 cases per hour. They know that 1.14% of the cases must be rejected because at least one bottle was damaged i
what is the least number of coins you can use to show $0.37? what are the coins?
Which is generated by movements of tectonic plates? a. seismic waves b. ocean currents c. volcanoes d. earth's magnetic field
Translate the word phrase into a math expression. 12 more than a number A. n + 12 B. 12n C. n ÷ 12 D. n – 12
One quarter is 191/200 inch in diameter. Eight quarters are placed side by side how many inches long is the line of quarters
Which war did Modernism follow?
how is estimation helpful when dividing multi-digit numbers.
Which of the following Latin roots means light as in not heavy? a. Miser b. Levis c. Vacillo d. Simulo