Yomama152 Yomama152
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

pat bought 5.5 pounds of grapes for a party he spent $6.60. how much did he pay per pound

Respuesta :

queen4518 queen4518
  • 02-02-2022
Answer: 1.20

Explanation:
I used a price per pound calculator

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

In your opinion, where do the rights of creators start and where do the rights of Internet users end?
World War II officially began with hostilities between what two nations? A. Germany and Poland B. Germany and France C. Japan and the United Stat
Who fought in the western front
what number should be added to the expression x^2+3x+_ in order to create a perfect square trinomial? A) 3/2 B) 3 C) 9/4 D) 9
president william mckinley requested congress to grant him the authorit to do something . What did he want to do?
During your preflight inspection, you discover a small nick in the casing of your suas battery. what action should you take?
Why was ikea's initial entry to the united states not a successful as its expansion across europe?
Write the equation of a parabola with focus of (1,-2) and vertex at (9,-2).
2^x times 3^x Work out the value of x
15 POINTS!!!! PLEASE HELP!!!! I'M BEING TIMED!!!!! Categorize the given topics for a literary analysis essay as strong or weak topics. A. Methods for reading am