thatlostgirl2528 thatlostgirl2528
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

you buy 3pairs of jeans for 35.95 each and get a fourth for free what is yourcost pair for free what is your cost per pair of jeans?

Respuesta :

coolgirlaxline
coolgirlaxline coolgirlaxline
  • 03-12-2021

Answer:

each pair is 11.98 a pair

Step-by-step explanation:

divide 35.95 by 3

Answer Link

Otras preguntas

where would old cell organelles be broken down to be recycled in the cell
what part of the brain moitors bodybtempreture
what do 10, 25, 50, and 125 have in common
What is 7 hundred x 10 in unit form?
A __ map shows the land forms,water and features of a place {fill in the blank}
-x² + 4x - 4 = 0 Solve the equation
What is 31 less than fifty two million and four
Use a transformation to solve the equation. m+12.6 = –24 a. m = –36.6 b. m = –12.2 c. m = 12.2 d. m = 36.6
Show how to solve the problem 378x6 using place value with regrouping. Explain how you knew when to regroup.
The bag of peanuts shown is on sale for $9.30. the pep club wants to divide the larger bag into 3/4 pound bags to sell at football games. One bag is 5 pounds. h