aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me solve for this ASAP
How does engaging in moderate physical activity now impact an individual’s emotional well-being in the future? They will have better-mannered children due to th
Gavin has $760 to spend at a bicycle store for some new gear and biking outfits. Assume all prices listed include tax. He buys a new bicycle for $462.15. He buy
(x D --265 EE.1: What is the sum of (6 - 9) and combineke 4x 12 A 8x - 12​
how does the acquisition of florida relate to the idea of manifest destiny?
Evaluate: -102.3 + 15.8 - (-32) - 0.4
Pincus Associates uses the allowance method to account for bad debts. During 2021, its first year of operations, Pincus provided a total of $119,000 of service
A telephone call costs $0.15 for the first minute, plus $0.05 for each additional minute. The total cost of the call was $1.30. This equation can be used to fin
can someone plz explain
Draw a pair of supplementary angle where the value of A is half the value of B . label your angle.