aspencer6940 aspencer6940
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

3 pounds of peanuts for $7. 50. How much is the cost per pound?.

Respuesta :

ali14446x ali14446x
  • 01-12-2021
It’s 1.333333333333333 per pound

7,50 divided by three
Answer Link

Otras preguntas

a bowling ball has a diameter of 8.5 inches. If it is rolled down a 60-foor bowling lane, how many complete revolutions will it make?
She was the monarch who, along with her husband, brought stability to spain in the late-1400s and eventually funded the 1492 voyage of christopher columbus.
An unknown material has a mass of 2.75 g and a volume of 4 cm3. What is the density of the material? Round to the nearest tenth.
what seems to be the prevailing opinion about enterprise clouds
How do you do it I'm confused?
Why did the colonists not agree with the Stamp Act?
Describle how Archimedes reacted to the reality of wartime in "Archimedes and the Siege of Syracuse"
zach spent 2/3 hour reading on Friday and 1 1/3 hours reading on Saturday. How much more time did he read on Saturday than on friday?
Why do crocodiles eyes and nostrils protrude above the surface when it is in water
What volume is occupied by 2.35 moles of he at 25 degree c and a pressure of 0.980 atm?