We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

how many liters equal 1258 cm3 a 12.58 L b 125.8 L c 12,580 L d 1.258 L
Chet believes that electric fields can impact objects only when the objects are in direct contact. Tonya disagrees with Chet. What evidence can Tonya use to pro
An organism that feeds upon producers is known as a _______. A. decomposer B. primary consumer C. secondary consumer D. secondary producer
rational exponents: quotient rule u^2/5 / u^1/2
Which of the following New Deal measures is still part of American life today?
What is the area of the triangle if the base is 5 centimeters and the height is 6 centimeters? A. 15 cm2 B. 12 feet C. 4 m3 D. 16 inches
Hello! Everyone I could really use some help. I need this question answered ASAP pleaassee. I will give brainliest and lots of points!Please explain your answer
Tyler simplified the expression
12) Which two countries were allied during World War II but NOT after the war? A) Italy, France B) France, Great Britain C) United States, Soviet Union D
Compared to its weight on Earth, a 10-kg object on the moon will weigh Question 9 options: less. the same amount. more.