forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ASAP I WILL GIVE BRAINLIEST: Read this section from "Jabberwocky” to analyze how connotation and tone contribute to meaning. Then answer the follow-
Can someone please help me !!!
Why didn't Tommi take the robin egg
Based on the following chemical equation how many hydrogen atoms are present in the products side? N2 + 3H2 ----> 2NH3 Question 2 options: 5 3 6 1
which is the best deal: a 14 ounce drink for $4.50 or a 12 ounce drink for $3.75?
plssssssssssssss help ill give brainliest 1.The measures of two of the angles are 25 degrees and 65 degrees. What is the measure of the third angle? 2.Find the
What type of Government does Russia have today?
find the image of (1,2) after a reflection about x =3 followed by a reflection about x=7
How were religion and government related in ancient Egypt?
15 POINTS. Hey yall, I'm having a bit of trouble with this problem. Can someone help, please?