victoria880 victoria880
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

4. Jan bought donuts for $6.75. Each bagel cost
$0.75. How many bagels did she buy?

Respuesta :

princesspokemon987
princesspokemon987 princesspokemon987
  • 03-11-2021

Answer:

9 bagels

Step-by-step explanation:

Divide the price ($6.75) by the price of one bagel ($0.75) to get the amount of bagels Jan bought. (9)

Answer Link

Otras preguntas

Presidents often make ___________________ with leaders of other nations because doing so does not require the approval of the Senate. A. informal treaties B. p
How much force is required to accelerate an 8kg mass at 5m/s^2
9. Which one of the following choices would be an acceptable small meal for a person who is gluten intolerant?
An electronics store is advertising a discount of 18% off all of their inventory. Constantine buys a DVD player that originally cost $300. What is the sale pri
The most negative electron affinity is most likely associated with which type of atoms?
Which civil rights leader was said to be the most famous southern man since Jefferson Davis and was loved by whites and blacks? A. George Washington Carver B
how are factors related to prime numbers
what is the answer to 7/12 - 2/3 =
True or False? Osmosis causes water to flow back and forth through the cell membrane.
As the density of a substance increases, the volume of a given mass of that substance__. a. Increases b. is not affected c. decreases d. fluctuates