aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements is true about enzymes? A. They are used up in the reactions they catalyse. B. Allosteric inhibitors bind to the active site. C
museum passes cost $5 for adults and $2 for children. one day the museum sold 1820 passes for $6100. how many of each type were sold
What is 20/24 in simplest form
Confucious believed china would be great again by
how might the learning effect influence wage trends?
Who led the Mexican men in the Battle of Puebla? A. General Pedro Ampudia B. General Mariano Paredes C. General Ignazio Zaragoza
Progressive and conservative Republicans disagreed on which of the following in the early 1900s?
Rome contributed to the development of world languages.
how has the roman invasion of Britain changed the country
Which is an example of how the peripheral nervous system helps the body maintain homeostasis? A.Muscles produce keratin so that hair can grow stronger. B.Sweat