s3erepalbest s3erepalbest
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

Anthony bought six pounds of fish for $13.80. based on that cost , how much would 2.5 ibs of the same fish cost?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 01-01-2017
6 pounds cost $13.80

1 pound will cost $13.80/6

2.5 pounds will then cost  13.80/6 * 2.5 = $5.75

$5.75
Answer Link

Otras preguntas

which factor makes some people think using smokeless tobacco is safe? a. No nicotine is absorbed. b. No carcinogens are present. c. No short-term effects result
2. How does cloture affect a filibuster?
Motion is... A reference point. A change in position over a certain amount of time. A change in speed over a certain amount of time. A change in direction.
a receipt for ricotta cheese calls for 1/2 cup of whole milk for every 1/4 cup of heavy cream how much whole milk will should should be used for every 1 cup of
How do I do this? please help me
Will Mark Brainliest if correct.. Please don't answer if you don't know both. :) 1. Simpson has a rectangular fish aquarium that measures 31 inches long, 13 inc
Magma that cools and crystallizes on Earth's surface forms
PLEASEEEEEEEE help!!!
Jealousy has become a main ingredient of sucess .Critcally comment on this statement with regard to the poem 'Frog and the Nightingale' Ask for details Foll
Describe the route of a reflex impulse in the somatic system