mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

Answer the question below
What is mean by Photosynthesis​
The number of cookies Margo baked was 30% more than the number Farrah baked If Farrah baked 140 cookies how many did Margo bake?​
Part A) A pulley is massless and frictionless. The masses 3 kg, 3 kg, and 7 kg are suspended as in the figure. What is the tension T1 in the string between the
Faust I hope this holiness will bid us welcome meph Tut tis no matter man we’ll be bold his good cheer and now my Faustus that thou mayst perceive what Rome c
Potato tubers bears small outgrowths called buds. When this is buried in moist soil a new plant is developed from these buds. What is this type of asexual repro
In the given figure, find the values of x and y.​
Simplify 5 x 52 leaving your answer in index form.
A farmer ships pears in crates that weigh 4.5 lb each when empty. Each pear weighs 0.25 lb. The total weight of a crate filled with pears is 44.5 lb. Write a wo
Define the word atom.