pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

what is the position of 9 in the number 932,805? A. The ten-thousands place B. The hundred-thousands place C. The hundreds place D. The ones place
i need help with this question
Which sentence does not contain any errors in comma usage? A. If you ever visit New Haven, Connecticut, be sure to eat at Sally's Pizza. B. The original Londo
A vehicle is only 15% efficient. What happened to the other 85%?
The area of the base of a prism is 50 mm2. The perimeter of the base is 30 mm. The height of the prism is 7 mm. What is the surface area of the prism?
Who was the Queen of England when Shakespeare first became known as a great playwright? A. Elizabeth I B. Mary Tudor C. Victoria D. Anne Boleyn
four yardequal Blank feet
Give a recursive algorithm for finding the sum of the first n odd positive integers.
What is the adjective in the following sentence? The yellow sun hung brightly in the sky. a. Brightly b. Sun c. Yellow d. Hung
a summary about concussions