bleelinton46 bleelinton46
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

One gallon of a certain brand of gasoline costs $4.50. How many gallons could be purchased with $75.00?

Respuesta :

umairkazi924
umairkazi924 umairkazi924
  • 02-09-2021

Answer:

16 gallons could be purchased with $75.00.

Step-by-step explanation:

Cost of one gallon of gasoline = $4.50

Cost of total gallons of gasolines = $75

Number of gallons of gasolines = $75/$4.50

= 16.66.....

Answer Link

Otras preguntas

what is multiplicative inverse​
Do you think pigs are respectable animals? Why or why not? Will mark brainliest.
Which statement is TRUE regarding the Ku Klux Klan’s position on immigration in the 1920s? A) The Ku Klux Klan favored only immigrants from southern Europe. B)
Nancy can type 240 words in 6 minutes. How many words can she type in 1 minute?
The Hague is located in Rome. True or false?
Interactive LearningWare 10.1 reviews the concepts involved in this problem. A spring stretches by 0.0161 m when a 3.74-kg object is suspended from its end. How
Combining information is called analyzing
could someone help with this inequality? 20≥−3.2(c−4.3) thanks >o
Who thought the constitution gave the federal government too much power
answer 1 please help me