frankidavis421 frankidavis421
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

better value for 15.3 ounce cereal

Respuesta :

tallabtall123
tallabtall123 tallabtall123
  • 02-09-2021
In the second case you have $4.59 per 20 ounces
Thus take 4.59 / 20 and you get $0.2295 per ounce or almost 23 cents per ounce

Hope it helps
Answer Link

Otras preguntas

Identify and explain two factors that demonstrate acculturation in the United States.
PLEASE help me solve this question! No nonsense answers please!
What's the recursive formula of the geometric sequence below? 2, 6, 18, 54, 162, 486,... O ay = 3; an = an-1 · (2)n-1 for n 2 2 a1 = 2; an = an-1 . (3) for n 2
Billy consumed the following foods at lunch: A hamburger with lettuce, tomato, and catsup on a bun; broccoli salad, potato chips, and a glass of iced tea. Later
How does Shylock "raise the stakes" on the terms of the loan to Antonio?
Last question of the day!!
Dervish Company uses LIFO for all of its inventories. During its second quarter of 2009, Dervish experienced a LIFO liquidation. Dervish fully expects to replac
The perimeter of a rectangle is 60 cm. The ratio of length to width is 3:2. Find the length and width of the rectangle.
PLEASE help me with this question. This is really URGENT
Help, show work please.