guptabibek787 guptabibek787
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

800 gram flour cost is 1160rs, then what will be the cost of one kg??​

Respuesta :

Annyohasayo
Annyohasayo Annyohasayo
  • 01-09-2021

Answer:

1200 rs

Step-by-step explanation:

h hope it helps you

Answer Link
maheshsinghmeenu
maheshsinghmeenu maheshsinghmeenu
  • 01-09-2021

1kg= 1000g

So, Use unitary method..

Flour (g) Cost (Rs)

800. 1160

1000. x

800×x = 1160×1000

800X= 1160000

x= 1160000/800

x= 145000 rs

Answer Link

Otras preguntas

In which quadrant does θ lie given that sinθ < 0 and cosθ < 0? Thank You! Quadrant I Quadrant II Quadrant III Quadrant IV
what role did the south African women play against violation of human rights from 1950s to 1960s​
Underline the adjectives, including articles, in each of the following sentences.The number at the end of each line indicates how many adjectives are in each se
Briefly describe Portal video calling device and how it works. Do you think using Portal puts a user's privacy at risk? Why or why not?
5. Simplify the expression, (-2 - 5i) - (-4+6i) 2 - 11i -2+i -6 + 11i -5i
What was the first legal challenge to segregation? Smith v. Jones Plessy v. Ferguson Kramer v. Kramer Brown v. Board of Education
When must scientific theories be changed
1 * Write an expression that is equivalent to 1/2a - 4
the length of a rectagle is 5 in longer than its width. if the perimeter of the rectangle is 56 in, find its length and width
¿Que es el Turismo?(Si no sabes no Respondas)​