bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

what is the definition of dicot?
3(5b-1)=5 solve for b 4(3y-1)=20 solve for y
How do you solve 4-m/2=10
How is fraud related to plagiarism
Evaluate exactly the value of the integral from -1 to 0 (2x^4+8x)^3 (4x^3+4),dx. Include the use of substitution and the antiderivative.
Monica earned $60 from a bonus plus $8.50 per hour (h) she worked this week. Which of the following expressions best represents Monica's income for the week?
180 is the lack of 12 and a number, n. What are possible values of n
During what Era did increasing sectionals occur?A Early RepublicB Colonial EraC Revolutionary EraD Antebellum Era
The volume of one cup of water is 0.000236 cubic meters. Use scientific notation to represent the volume of one cup of water.
How many minutes must the target heart rate be maintained in order for aerobic exercise to be beneficial