lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

Shapes and sides (PLEASE HELP)
The question is below:
Brian drank 2 glasses of water and a half glass of orange juice. What percentage of beverage consumption was from the orange juice?
Which of the following is NOT an economic regulatory agency? Question 1 options: National Security Trust Federal Trade Comission Federal Communications Commissi
[ 7. Different types of line can create contrast. True False
Which of the following IS a renaissance Dance Question 2 options: Jitterbug Whip.
How were the human rights of Jews taken away before the war?
What is the volume of a square pyramid with a base length of 5 cm and a height of 6 cm? Enter your answer in the box
Which statement describes the importance of the Gulf of Tonkin Resolution? A. It dramatically increased the military role of the United States in the Vietnam W
A student taking a midterm exam in Ancient History comes to two questions pertaining to a class that he missed, and so he decides to take a random guess on both