zeaganharris7 zeaganharris7
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

ice for the 11.5-ounce package: $3.19 per ounce ice for the 30.6-ounce package: $7.98 per ounce which is the better buy: ​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-06-2021
The 30.6 ounce because it would be less money for more as if you bought 3 11.5 once packages trying to spend less you would end up spending more
Answer Link

Otras preguntas

3y+8-7y=11 which value of y makes the equation below true
Who Was The 44Th President?
Solve 3x - 4 ≤ 2 or 2x + 11 ≥ -1. Please help.
Which of the following devices can measure only atmospheric pressure?        A. Pressure gauge   B. Barometer   C. Tire gauge   D. Mercury tube
"There is a solid sand-bar under it that is nearly as straight up and down as the side of a house." What kind of figurative language is used in this quotation
Rene operates a small cafe. People come from mile around to taste Rene's light, fluffy homemade biscuits. A biscuit recipe that makes 12 biscuits requires two c
Which of the below factor into the price of s company's stock? A: news B: earnings C: success of products D: all of the above
How do I write 2,450,137 in number words ?
What force played a role in the decline of all four river early civilizations?
When regarding bias, is the following example implicit or explicit? When overhearing someone say, "The nurse was so sweet to me when I was in the hospital," I