krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

at what value of x does the graph of the following function f(x) have a vertical asymptote f(x)=4x/3x-6
A local college student will be randomly selected to attend a leadership conference in Washington, D.C. There are 2020 local college students, of which 40% are
A trait is a specific characteristic that varies from one individual to another. true or false.
in 1994, south africa elected its first ____ president. a : white b : black c : democratic d : woman
what is a cultural norm? a. a personal attitude fostered by the prevailing culture b. a cultural trend based on the lifestyle of a popular personality c. a beha
what is .00185 as a fraction
alejandro wants to determine the average shoe size of all of the male students in his school. which sample is likely to yield the most biased results? every ten
When may a hypothesis be revised?
"One hundred years of delay have passed since President Lincoln freed the slaves, yet their heirs, their grandsons, are not fully free. They are not yet freed f
Excerpt from My Antonia, by Willa Cather Sometimes I went south to visit our German neighbors and to admire their catalpa grove, or to see the big elm tree tha