haileemarz2025
haileemarz2025 haileemarz2025
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

Crunchy peanut butter cost $325 for 259 g. in shop b it costs $408 for 340 g.
which shop gives you better value for your money?

Respuesta :

Jenna1705
Jenna1705 Jenna1705
  • 03-05-2021
Shop B. This is cause shop A charges about $1.25 for each g of peanut butter, while Shop B charges only $1.20 for each g of peanut butter. Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

3x + 5y = -7 slope for this equation
how does eugene roberts develop the theme
Harry was assigned 75 problems for math homework. Harry did 1/5 of them correctly. How many problems did he get correct?
Simplify: (5x2 - 9x + 3) + (4x2 + 4x - 12) (1) 9x2 + 5x - 9 2) 9x2 - 5x + 15 3) 9x² - 5x-9 4) 9x2 - 13x - 9
need help please!!!!​
freezing a sealed full bottl of water leads to a broken bottle and freezing a sealed full flexible wall container of n butyl alcholol leads to a container with
Write 6 1/2% as a decimal. WILL MARK BRAINLIEST IF CORRECT!
As an Indian woman, I am happy about some of the changes the British have made however it was not their place to decide what to change and when to change it. Th
Write a program that reads a string from the user containing a date in the form mm/dd/yyyy. If the user entered 12/10/2019, then it should print the date in the
Value of the derivative of g(x)=8-10Cosx at 'x=0' is?